Makey Oz+

Ürün Kodu : 18090
Barkod : Marka :
338,52 TL + KDV
Paylaş:
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Teslimat Koşulları
 • Tavsiye Et
 • MAKEY Oz+ modülü Makey ailesinin programlanabilirmodülüdür. Bluetooth yardımı ile telefona ya da tablete bağlanıp Android ve IOS'da bulunan Makey uygulaması ile sürükle bırak programlama yapılabilir. Ayrıca bilgisayara bağlayıp Arduino arayüzünden de programlanabilmektedir. Daha akıllı projeler yapmanıza ve gerçek dünyayı kodlamınıza imkan tanır. 

  Makey Oz ile Programlamaya Başlangıç

  Makey uygulaması yenilendi!
  Artık Makey Oz+ modüllerine bağlanmak için radar ekranını kullanabilirsiniz. Böylece birden fazla Makey Oz+ modülü bulunan sınıf ortamlarında tablet ya da telefonu bağlanmak istediğiniz modüle yaklaştırmanız yeterli.

  Makey uygulamasını Android ve IOS'ta ücretsiz olarak edinebilirsiniz. 

  Öncelikle uygulamamızı açalım. Yeni projeye giriş yapalım. Karşımıza kodlama ekranı çıkacaktır. Makey Oz modülüne bağlanmak için köşedeki Bluetooth simgesine tıklayalım.

  0001468.jpeg (48 KB)

  Bluetooth simgesine tıklayınca Modül tarama radar ekranı açılacaktır. Eğer telefonunuzum bluetoot'u açık değilse aktifleştire tıklayarak bluetooth'u açın. Makey Oz modüllerine de güç verdiğinizden emin olun. Makey Oz modülleri bağlantı beklerken üzerindeki mavi ışık yavaş yavaş yanıp sönecektir. Radar ekranında ortamdaki Makey Oz modüllerini görürüz.

  0001469.jpeg (45 KB)

  Telefonumuzu bağlanmak istediğimiz Makey Oz+ modülüne yaklaştıralım.

  7.jpg (57 KB)

  Telefonu modüle değdirdiğimizde ekrandaki bağlanacağımız Makey Oz+ modülü turuncu renkten mavi renge dönüşecektir.

   3.jpg (62 KB)

  Bu şekilde 2sn kadar tuttuktan sonra telefonumuz Makey Oz modülüne bağlanacak ve modül üzerindeki led 3 kere yeşil ışık yakıp söndürecektir. Bleutooth bağlandıktan sonra uygulamanın köşesindeki bluetooth simgesi kırmızıdan yeşile dönecektir. Şimdi kod yazmaya başlayabiliriz. 

  İlk uygulama olarak bir polis arabası ışığı yapalım. Öncelikle kodumuza "Başla" kategorisi altındaki "► tuşuna basıldığında" bloğu ile başlamamız gerekir. Daha sonra sürekli tekrar eden bir ışık döngüsü yapacağımız için "Kontrol" kategorisi altındaki "Sürekli tekrarla" bloğunu birleştirelim. Şimdi sürekli tekrarla bloğunun içine ışık kodlarımızı ekleyeceğiz. "Işık/Ses" kategorisi altında "RGB Ledi [Kırmızı] renk yap bloğundan iki tane alt alta koyalım. Bunlardan birinde kırmızı renge tıklayarak mavi seçelim. Şimdi "►" tuşuna bastığımızda yazdığımız kod Makey Oz modülüne gönderilecek ve kod çalışmaya başlayacaktır. Yazdığımız kodda mavi kırmızı renk arasında sürekli geçiş yaptığımız için polis arabası ışığı gibi bir ışık elde ederiz. 

  0001472.jpeg (46 KB)

  giphy.gif (3.96 MB)

   

  Polis ışığımızı yaptık şimdi de Makey Oz+ modülü ile şarkı çalalım. Gürültü modülünü Makey Oz modülünün D1/TX çıkışına bağlayalım. Unutmayın Gürültü modülü ile şarkı çalmak için sadece D1/TX çıkışını kullanabilirsiniz. Şimdi şarkımızı çalacak kodu çok basitçe yazalım. "Sürekli tekrarla" Bloğu içerisindeki RGB led ile ilgili yazdığımız kodları sürükleyerek çöp kutusuna atalım. "Işık/Ses" Kategorisi altındaki en üstten "Mission Imp Soket: D1" bloğunu alalım. ► tuşuna bastığımızda Gürültü modülünden Mission Imposible filminin müziği çalacaktır. İstersek şarkının ismine tıklayarak istediğimiz başka bir şarkıyı seçebiliriz.

  0001472 (1).jpeg (46 KB)

  Makey Oz modülü ile birlikte çıkış modüllerini denedik. Şimdi bir de giriş modülleri nasıl çalışıyor onu deneyelim. Örneğin Butona bastığımızda Makey Oz üzerindeki ledi kırmızı yakıp sonra da müzik çalacak bir kod yazalım.

  Kod yazarken "Bir şey olduğunda bir şey yap" tarzı bir komutu gerçekleştirmek için "Eğer ... Yap ..." Komutunu kollanırız. "Eğer" kısmına oluşmasını istediğimiz koşulu yazarız "Yap" kısmına ise eğer kısmına yazdığımız koşul gerçekleştiğinde oluşacak olan olayı yazarız. 

  Şimdi "Kontrol" kategorisi altından "Eğer ... Yap ..." bloğunu alıp "Sürekli tekrarla" bloğunun içine koyalım. Butondan gelen değeri okuyacağımız için "Algıla" kategorisi altındaki "Buton Oku Soket: ..." bloğunu eğer kısmına birleştirelim. Daha sonra Buton'u Makey Oz modülünün hangi soketine bağladıysak onu seçmemiz gerekir. Biz D0/RX soketine bağladığımız için onu seçiyoruz. "Yap" kısmına ise butona basıldığında olmasını istediğimiz olayları yazıyoruz. Biz RGB ledin 1 sn Kırmızı renk yanmasını sonra da Mission Impossinle şarkısını çalmak istiyoruz. Bunlara ait kod bloklarını sürükleyip birleştirelim. Ardından ► tuşuna basalım kodumuz çalışmaya başlayacak ve butona bastığımızda Makey Oz modülünün üzerindeki RGB Led 1 sn Kırmızı renk yanacak ardından şarkı çalmaya başlayacaktır.

  0001475.jpeg (45 KB)

  giphy (1).gif (3.67 MB)

  Makey uygulaması ile Makey Oz modülünü kullanarak basit modülleri denedik. İşte kod yazmak bu kadar basit. Artık sıra sende. Şimdi Motorları, diğer sensörleri kullanarak farklı projeler geliştirmeye başlayabilirsin.

Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.