Arduino ile Servo Motor Kontrolü

Arduino ile Servo Motor Kontrolü

16 Eylül 2020

Daha önceki Robopan Pan Tilt yapımı yazımızda servo motor kullanımından kısaca bahsetmiştik. Robopan yazımızda servo motorları mpu6050 ivme sensörüyle kontrolü anlatmıştık. MPU6050 İvme Sensörü ile Pan Tilt ünitesi yapımının detaylarını merak edenler buradan ulaşabilirler.

Servo Motorlar Nasıl Çalışır?

Servo motorlar açısal olarak çalışan, konumlandığı pozisyonda başka bir komut gelmediği sürece duran motor çeşididir. Hobby uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Servo motorların içerisinde bulunan dc motor sayesinde hareket mekanizması çalışır. DC motorun dönüş açısını hesaplamak için servo motorlar içerisinde potansiyometre ve tork ve dönme hızını etkileyen dişli mekanizması bulunur.

Servo motorlar 180 derece ve 360 derece olarak ayrılmaktadır. Çalışma voltajı aralığı ise genellikle 4.8V ile 6V arasındadır. Servo motorları kontrol etmek için harici bir motor sürücüye ihtiyaç duyulmaz. Çünkü içerisinde bulunan potansiyometrenin ilk değeri ile son değeri arasında karşılaştırma yapılarak motor sürme işlemi gerçekleşir.

Bu Projede Neler Öğrenilecek?

Bu yazımızda servo motorların çalışma prensibi, arduino ile kullanımı ve potansiyometre kontrolü gibi bilgilerin öğretilmesi amaçlanmıştır.

Arduino ile Servo Motor Kullanımı için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Devrenizi yukarıdaki gibi oluşturabilirsiniz. Ardından arduino uno kartınızı bilgisayara usb kablo ile takıp kodlamaya geçebilirsiniz.

#include

Servo myservo;

int potpin = 0; 
int val; 

void setup() {
myservo.attach(9); 
}

void loop() {
val = analogRead(potpin); // potansiyometreden okunan 0 ile 1023 arası değer val değşkenine atandı.  
val = map(val, 0, 1023, 0, 180); // map komutu ile 0 ile 1023 değeri 0 ile 180 arasına ölçeklendirildi.
myservo.write(val); // servo konumu val değişkeninin değerine eşitlendi.
delay(15); // 15 ms bekleme eklendi.
}

Bu koda arduino içerisinden Dosya>Örnekler>Servo>Knob sekmesinden erişebilirsiniz. Yazılımı yükle diyerek arduino kartınıza atabilir ve gerekli bağlandıları sağladıktan sonra potansiyometre ile servo motor kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. Eksik olduğunu düşündüğünüz malzemelerinizi sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca Bu ve daha yüzlerce uygulamayı Arduino Gelişmiş Set ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.