Blog

Arduino Nedir? Arduino Uno Kullanımı

09 Eylül 2020

Arduino Nedir?

Arduino, üzerinde yazılım geliştirebileceğiniz bir programlama arayüzüdür. Arduino programı ile fiziksel olarak elektronik cihazları yönetebilir ve robotik projeler geliştirebilirsiniz. Arduino ile akıllı ev sistemleri, otomasyon sistemleri, robotik projeler gibi aklınıza gelen her türlü projeyi hayata geçirebilirsiniz.

İleri seviye programlama ve elektronik bilginiz olmadan da arduino ile kendinizi arduino projeleriyle geliştirebilirsiniz. Arduino ile programlamanın en iyi tarafı projelerinizi gerçeğe dönüştürebilmenizdir. Bunun için ilk başta sahip olmanız gereken şey arduino kartıdır. Arduino kartları kullanım amaçlarına göre farklı özelliklerde üretilmiş olup en çok kullanılan modeliyse arduino uno modelidir. Bu yazımızda da arduino unonun kullanımından bahsedeceğiz.

Arduino Programlarken Bilinmesi Gereken Temel Komutlar

24 Eylül 2020

Bu yazımızda diğer programlama dilleriyle de benzerlik gösteren arduino programlarken kullanacağımız temel yazılım bilgilerini inceleyeceğiz. Arduino yazılım tabanı C++ dilini kullanmaktadır. Günümüzdeki C# gibi birçok diller C++ dilinden türetilmiştir. Haliyle diğer dillerle kod yapısı benzerdir.

Arduino Programlarken Bilinmesi Gereken Temel Komutlar 2

24 Eylül 2020

Bu yazımızda Arduino programlarken gerekli olan temel komutların anlatımına devam edeceğiz. Bir önceki seride Arduino içerisinde fonksiyon oluşturma durumlarını anlatmıştık.Özel olarak oluşturduğumuz fonksiyonlar dışında ayrıca arduino açılışında karşımıza gelen Setup() ve Loop() fonksiyonları bulunmaktadır.

Arduino Programlarken Bilinmesi Gereken Temel Komutlar 3

24 Eylül 2020

Bu yazımızda arduino kodlarken sıkça kullandığımız döngü yapılarından ve olmazsa olmaz arduino temel terimlerinin kullanımlarına değineceğiz. Arduino C++ tabanlı olduğu için diğer programlama dillerine benzerliği bulunmaktadır. Arduinoda kullanılan döngü yapıları da bu bağlamda benzerlik göstermektedir.

Arduino Maker Uno ile Star Wars Müziği Yapımı

30 Eylül 2020

Bu makalemizde Arduino Maker Uno Kartı ile Star Wars Serisinin Dart Vader temalı melodisini yapacağız. Maker Uno Kartı, arduino uno kartının geliştirilmiş ve güçlendirilmiş sürümüdür. Mikro usb port ile programlanmakta olup, kodlama yapısı arduino kartlarıyla bire bir aynıdır. Üzerinde dahili olarak kullanıcı butonu, ledler, buzzer ve ses açma kapama switchi bulunmaktadır. Bu uygulamamızda üzerinde bulunan buzzerı kullanarak Star Wars Dart Vader müziğini yapacağız.

Arduino ile Kara Şimşek Uygulaması Yapımı

10 Eylül 2020

Bu yazımızda arduino ile kara şimşek uygulaması yapımını anlatacağız. Kara şimşek uygulamamızda ledlerimiz sırayla yanıp sönerek efsane Kara Şimşek arabasının ışık geçişi gerçekleşecek. Projemizde ledlerimizi Büyük boy breadboard üzerine dizeceğiz. Ayrıca her led için 220oHm'luk direnç kullanacağız. Görüntü açısından güzel görünmesi içn ledleri eşit uzaklıkta dizmenizi tavsiye ederiz.

Arduino ile Park Sensörü Yapımı

11 Eylül 2020

Bu yazımızda arduino öğrenirken vazgeçilmez uygulamalardan biri olan Park Sensörü yapımını anlatacağız. Bu eğlenceli ve bir okadarda bütçe dostu arduino projesi yeni başlayanlar için güzel bir başlangıç projesi olabilir. Arduino ile park sensörü yapımıyla HC-SR04 Ultrasonik Sensörünün kullanımını öğrenmiş olacaksınız.  Proje içinde kullandığımız malzemeler ise Arduino Uno, HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü, Buzzer, ve 5mm Led'dir. Eksik olduğunu düşündüğünüz malzemeleri ürün ismine tıklayarak sipariş verebilirsiniz. Dilerseniz Arduino Megalos Başlangıç Seti içerisindeki malzemelerle bu eğlenceli ve öğretici projeyi gerçekleştirebilirsiniz.

L298N Çift Motor Sürücü Kartı ile DC Motor Kontrolü

15 Eylül 2020

Bu yazımızda robotik projelerde sıkça kullanılan L298N çift motor sürücü kartı kullanımını ve dc motor kontrolünü işleyeceğiz. L298N Çift motor sürücü kartı ile 2A'ya kadar olan dc motorları kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Arduino ile bilirkte  step motor kontrolü de gerçekleştirebilirsiniz. 

L298N Çift Motor Sürücü Kartı, çizgi izleyen robot, labirent robotu, süpürge robot yapımı, mini sumo robot yapımı gibi bir çok arduino robot projesinde kullanılabilir. Üzerinde barındırdığı L298 entegresinin daha rahat kullanabilmek için geliştirilmiştir. Böylelikle komponent karmaşıklığı ortadan giderilmiştir.

Arduino ile Servo Motor Kontrolü

16 Eylül 2020

Daha önceki Robopan Pan Tilt yapımı yazımızda servo motor kullanımından kısaca bahsetmiştik. Robopan yazımızda servo motorları mpu6050 ivme sensörüyle kontrolü anlatmıştık. MPU6050 İvme Sensörü ile Pan Tilt ünitesi yapımının detaylarını merak edenler buradan ulaşabilirler.

Servo motorlar açısal olarak çalışan, konumlandığı pozisyonda başka bir komut gelmediği sürece duran motor çeşididir. Hobby uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Servo motorların içerisinde bulunan dc motor sayesinde hareket mekanizması çalışır. DC motorun dönüş açısını hesaplamak için servo motorlar içerisinde potansiyometre ve tork ve dönme hızını etkileyen dişli mekanizması bulunur.

MQ135 Sensörüyle Hava Kirliliği Ölçümü

19 Eylül 2020

Bu Yazımızda MQ-135 Hava Kalite Sensörüyle ortamdaki havanın kirlilik değerini ölçerek sağlıklı bir hava ortamının sağlanması için bir uygulama gerçekleştireceğiz. MQ-135 Hava kalite sensörü NOx, Benzen, NH3, Duman ve C02 gibi gazların yoğunluğuna yönelik ölçüm yaparak bulunduğumuz ortamın havasının kalitesini belirlememize yardımcı olur. Hava kalite sensöründe ölçüm aralığımız ise 10ppm ile 1000ppm arasıdır. 

1 2 3 4
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.