XS1 Mikro Sumo Robot Kiti - Montajlı

Ürün Kodu : 2453
Barkod : Marka : Jsumo
1.473,68 TL + KDV
Paylaş:
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Teslimat Koşulları
 • Tavsiye Et
 • XS1 Mikro Sumo Robot Kiti 


  XS1 Mikro Sumo Robot Kiti, mikro sumo robot yapımı için tercih edeceğiniz gelişmiş bir kittir. Mikro sumo yarışmalarında rakiplerinize karşı koyabileceğiniz, üzerinde 3 adet JS40F Kızılötesi Cisim Sensörü ve 1 adet ML1 Kızılötesi Çizgi Sensörü barındıran XS1 Mikro Sumo Robot Kiti, yarışmalara özel yazılımı ile birlikte gönderilmektedir. Mikro sumo yarışmalarına özel olarak geliştirilen arduino yazılımı, içerisinde xmotion programlama kartlarına ait kütüphaneyle kodlanmıştır. Özel kütüphanesi sayesinde taktiklerinizi daha kolay uygulayabileceksiniz. Leonardo tabanlı XMotion Micro Robot Kontrol Kartı yüksek veri işleme hızı ve güçlü motor sürücü entegrelerine sahiptir. 
  Kart üzerindeki kullanıcı butonlarıyla taktiklerinizi bilgisayarsız olarak belirleyebilirsiniz.

  XS1'in toplam ağırlığı 100 gramın altındadır (94 gram!). Ayrıca tüm mikro sumo robot yarışmalarındaki boyut sınır olan 5x5x5cm ölçülerine uygundur. Gövde yapısı temel mekanik bilgisi dahilinde hızlı montaja uygun özel olarak tasarlanmıştır. 

  xs1-micro-sumo-robot-kits.jpg (58 KB)

  Mikro Sumo Robot Kitinin Teknik Özellikleri

  • Genişlik: 49 mm
  • Uzunluk: 49,5 mm
  • Yükseklik: 47 mm 
  • Ağırlık: 94 gram

  XS1 Mikro sumo kitinde, yarışmalarda zafere ulaşmak için gerekli her özellik bulunmaktadır. Minimal yapısı ve kompakt gövdesi XS1'i kolayca taşınabilir kılmaktadır. Robot üzerinde özel seri Silikon Tekerlek çifti ve metal redüktörlü Mikro DC Motorlar bulunmaktadır. İtiş gücünün yapılan testler sonucunda maksimum seviyede eğik düzleme aktarıldığı saptanmıştır. Mini sumo robotların vazgeçilmezi olan JS40F Kızılötesi Cisim Sensörleri robotun sağ, sol ve ön yüzünden gelebilecek atakları etkisiz kılmaktadır. Mikro sumo robotunun alt bölümünde yer alan ML1 çizgi sensörü dohyo(yarışma alanı) çevresindeki beyaz çizgiyi algılayarak robotun alan içerisinde kalmasını sağlar. Ayrıca ön eğik düzlemde bulunan mikro sumo bıçağı rakip robotun altına girmeyi kolaylaştırırak rakibi etkisiz hale getirmenizi sağlar.
  XS1 Mikro Sumo Robot kiti tamamen özelleştirilebilir. Boyanabilir gövde yapısı ile kendi renginizi robotunuza yansıtabilirsiniz. Dilerseniz başlatma modülü veya bluetooth modülü eklebilirsiniz. Açık kaynak olarak gelen yazılımını kendi stilinize göre özelleştirebilirsiniz. 

  XS1 Mikro Sumo Robot Kiti Yapımı İçin Kullanılan Donanım Özellikleri Nelerdir?

  Mikrokontrolcü Kartı: XMotion Micro Robot Kontrol Kartı

  Atmega 32u4 Mcu ve 1A çift motor sürücü entegresi ile gelen bu mikro sumo robot kiti için mikro boyutlu robot kontrol kartıdır. Kart, sensörleri veya modülleri takmak için bol miktarda I/O pin içermektedir. XMotion Mikro Robot Kontrol Kartı 7V ile 15V arasında çalışabilir. Denetleyici mikro usb kablo yardımıyla arduino arayüzüyle kolaylıkla programlanabilir. 

  XMotion Micro'nun 2 kullanıcı butonu, taktikleri başlatmak veya başlatma/durdurma işlevleri için programlanabilir. Ayrıca 2 kullanıcı ledi kod geliştirme sırasında robotun hangi modunun çalıştığını belirlemenize yardımcı olabilir.

  JS40F Kızılötesi Rakip Sensörleri

  Mikro Sumo Robot Kiti, 3 adet JS40F cisim sensörü barındırır. Bu sensörler, dünya çapındaki robot takımları arasında oldukça popülerdir. Aktif olarak 40 cm algılama mesafeleri vardır. Mikro sumo robotu öne, sola ve sağa bakan 3 sensör ile rakibini kolayca bulacaktır. Ayrıca geniş algılama açısına sahip olan JS40F sensörleri mikro sumo robotu çevresinde kör nokta bırakmamaktadır.

  ML1 Kızılötesi Çizgi Sensörü

  Gövdenin alt ön bölümünde yer alır. Dohyonun çevresindeki beyaz çizginin daha iyi algılanması için analog çıkış sensörü kullanılır.

  DC Mikro Dişli Motorlar

  Maksimum 12V ile kullanılabilen 6V Mikro dc motorlar, Yüksek torklu yapısı sayesinde mikro sumonuzu rakiplerinizin itemeceği bir robot haline dönüştürür.

  Mikro Sumo Gövde Parçaları

  Gövde, sadece 4 adet M2 vida ile demonte edilebilen mühendislik plastiğinden işlenmiş 3 parçadan oluşmaktadır. 

  Mikro Sumo Robot Bıçağı

  Standart ölçüler olan 14mm genişlik, 0.3mm kalınlıkta çift bilenmiş bıçak kullanılmaktadır. Bıçak, gerektiğinde kolayca değiştirilebilen çift taraflı güçlü bant ile yapıştırılır. Küçük çocukların oynaması ve güvenliği için testlerde bıçak takmamanızı öneririz. Bıçak destek açısı robotun rakibin altından kolayca geçebilmesi için 20 derece olarak tasarlanmıştır.

  Silikon Tekerlekler

  Tekerlekler, maksimum çekiş gücü için tasarlanmıştır. Her maçtan sonra kolonya veya ıslak havlu gibi IPA alkol bazlı temizleyicilerle temizlemenizi öneririz. Temiz, alkolle silinmiş tekerlekler çok daha yüksek yapışma özelliğine sahip olacaktır. Tekerlek jantları mikro dc motor millerine M3 setskur vida yardımıyla sabitlenir.

  Mikro Sumo Robot Yazılımı

  Robotun kodu Arduino IDE'de yazılmıştır. Yarışmalara özel olarak geliştirilen yazılımı müşterilerimize açık kaynaklı olarak gönderilmektedir. Kod, robotun tüm hareketlerini içerir. Mikro sumo robot yarışmaları için kodlanmıştır. Arduino tabanlı dili ile robotunuzu özelliştirmek adına kodları geliştirebilir ve yeni başlangıç ​​taktikleri ekleyebilirsiniz. 

  XS1 Mikro Sumo Robotu Yapımında Gerekli Malzemeler Nelerdir?


  Robotu demonte olarak satın alıyorsanız, sensör ve motorları lehimlemek için lehim ekipmanlarına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca kablo uzunluklarını ayarlamak için yankeski ve gövde parçalarını birleştirmek için mini tornavida kullanmanız gerekecektir. Daha önce bir robot projesi geliştirdiyseniz mikro sumo robotunun yapımı gayet kolay olacaktır. 


  Mikro sumo robot yarşımalarına katılmayı hedefliyorsanız, standart olarak kullanılan Mebstart Başlatma Modülü'nü satın almanızı öneririz. Ayrıca yarışmalarda kullanmanız adına yedek silikon halkalarından da sipariş verebilirsiniz. XS1 Mikro sumo robot kitinde dahili olarak şarj modülü bulunduğu için ekstra bir şarj cihazı almanıza gerek yoktur. Ayrıca silikon tekerleklerin sabitlenmesi için alyan robot seti içerisinden çıkmaktadır.
  Mikro sumo robot şarj devresi ve programlama kablosu

  Mikro Sumo Robotları ve Mikro Sumo Robot Yarışması Kuralları Hakkında Genel Bilgi

  Mikro sumo robotlar, 2 robotun birbirini yarışma alanından (dohyo) itmek için yarıştığı yarışma tipi robotlardır. Mega, Mini, Mikro gibi her tür sumo robotu için boyut ve ağırlıkları farklı niteliklere sahiptir. Mikro sumo robotu için bu temel kurallar şunlardır:
  • Robotun her bir kenarı 5 cm'den az olmalıdır (Genişlik, uzunluk veya yükseklik)
  • Maksimum 100 gram ağırlığında olmalıdır.
  • Savaş robotlarının aksine rakibe zarar vermek yasaktır.
  • Uzaktan kontrollü kumanda edilmelerine izin verilmez, otonom olarak çalışmalıdırlar.
  • Diğer kurallar için katılacağınız yarışmanın websitesini ziyaret edebilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.